Automatické řízení průtoku řezné kapaliny pomocí profilu „inteligentního čerpadla“ a komunikace PROFIBUS

Projekt

Společnost ŠKODA MACHINE TOOL a.s. z Plzně je přední světový výrobce těžkých horizontálních frézovacích a vrtacích strojů a mohutných vodorovných soustruhů. Je také preferovaným dodavatelem pro významné firmy v oblasti výroby elektřiny.

 

Jeden výrobce parních turbín nainstaloval nový těžký horizontální stroj (obr. 1) a bylo potřeba regulovat průtok řezné kapaliny v závislosti na automatické výměně nástrojů. Stroj používá nástroje různého typu a velikosti, které se umísťují do automatického výměníku, a každý nástroj potřebuje odlišnou chladicí kapalinu. Konstruktéři stroje hledali sofistikované řešení řízení množství dodávané kapaliny ovládané přímo z řídicího systému stroje a automaticky načítané s konkrétní informací o aktuálně používaném nástroji.

RTEmagicC Grundfos Czech Republic 2.jpg

Řešení

Společnost Grundfos dodala nástrojové čerpadlo stroje a komunikační jednotku CIU 150 pro Profibus DP s cílem dosáhnout efektivní změny parametrů chladicí kapaliny (obr. 2). CIM/CIU 150 je standardní rozhraní pro přenos dat mezi sítí Profibus DP a čerpadlem či řídicí jednotkou Grundfos. Usnadňuje výměnu dat mezi čerpadlovými systémy Grundfos a programovatelným logickým automatem či systémem SCADA. K začlenění rozhraní do sítě Profibus není třeba žádné speciální programování. Integrace systému je velmi prostá díky standardním souborům GSD a podpoře „inteligentních čerpadel“ v profilu stroje od organizace Profibus & Profinet International.
Rozhraní nyní zajišťuje přímou komunikaci mezi řídicím systémem Sinumerik a frekvenčně řízeným čerpadlem prostřednictvím sítě Profibus. Tok kapaliny se upravuje automaticky při každé změně pracovního nástroje.

Závěr

Celý systém nyní pracuje spolehlivě a výkon čerpadla se vždy upraví podle potřeb aktuálně používaných nástrojů a technologií.
Společnost ŠKODA říká: Hledali jsme čerpadlo s řízenou rychlostí a systém, který zvládne komunikaci mezi čerpadlem na velkých horizontálních frézovacích strojích a řídicím systémem Sinumerik. Řešení společnosti Grundfos využívající technologii Profibus tyto požadavky dokonale splňuje.

RTEmagicC Grundfos Czech Republic 1.jpg

 

Zdroj: www.profibus.com

Případové studie, Profibus

Buďte v obraze a dostávejte novinky.

FOXON s.r.o.
Česká 615/25
Liberec 25
463 12, Česká republika
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Našli jste vše, 
co jste hledali?

Zajímá vás také,
co nabízí FOXON?

FOXON s.r.o. © 2022