Automatická kabinová lanovka využívá bezdrátovou komunikace PROFIBUS DP

Automatická kabinová lanovka využívá bezdrátovou komunikace PROFIBUS DP

Projekt

Rakouská společnost Schlotterer GmbH, Adnet, (poblíž Salzburgu) potřebovala rozšířit své prostory o další budovu, která se nalézala na pozemku nad závodem.

S cílem spojit obě lokality rychlým a efektivním prostředkem pro přepravu osob a materiálu se firma rozhodla postavit namísto silničního spojení (a řešení dopravy kamióny a osobními vozidly) automatickou kabinovou lanovku (obr. 1). 
Systém kabinové lanovky bylo třeba navrhnout, postavit a oficiálně schválit pro automatickou kombinovanou přepravu osob i materiálu s kapacitou 2,5 tun resp. 28 osob. Z toho důvodu bylo nutné vytvořit vysoce výkonný zabezpečovací řídicí systém, který bude v souladu s třídou SIL 3. 

Řešení

Řídicí systém (obr. 2), vytvořený společností STB Steuerungs GmbH (Egg, Rakousko), se nalézá v horní stanici. Používá bezpečnostní průmyslovou řídicí jednotku (Beckhoff) a jako komunikační síťovou sběrnici využívá PROFIBUS DP. Provoz systému se velmi podobá běžnému osobnímu výtahu.
Systém používá bezdrátové komunikační spojení mezi řídicí jednotkou v horní stanici a anténou na pohybující se kabině (obr. 3). Bylo nutné zajistit maximálně spolehlivé bezdrátové spojení, protože se přes něj přenášejí bezpečnostní signály například pro nouzové zastavení. Byl použit rádiový modul řady DATAEAGLE (Schildknecht AG); zvolená verze je speciálně navržena pro plně transparentní bezdrátový přenos komunikačních dat protokolu PROFIBUS DP, včetně protokolu PROFIsafe, je-li potřeba. 

Modul nabízí odlišné přenosové technologie a splňuje třídu 0 (nejvyšší třída, vhodná pro krizové aplikace) definovanou výborem ISA SP 100. V aktuálním provedení používá model technologii Bluetooth s výkonným „frekvenčním hoppingem“ (100 mW) a přenosovou rychlostí 1,5 Mbit/s, což je velmi vhodné pro mobilní aplikace. 

Závěr

Popsaný systém kabinové lanovky byl prvním, který byl oficiálně schválen pro kombinovanou přepravu materiálu a osob v Rakousku. Systém pracuje velmi spolehlivě a prokazuje, že PROFIBUS je výkonné a vhodné řešení pro bezpečnostní komunikační systémy, které zčásti pracují také bezdrátově.

 

Případové studie

Buďte v obraze a dostávejte novinky.

FOXON s.r.o.
Česká 615/25
Liberec 25
463 12, Česká republika
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Našli jste vše, 
co jste hledali?

Zajímá vás také,
co nabízí FOXON?

FOXON s.r.o. © 2022